مقدمه

     دانشگاه‌­های به تحقیق مرکز تولید علم و دانش و یکی از ارکان مؤثر در حرکت انقلاب و تنویر افکار مردم محسوب می‌­شوند و اهمیت نقش دانشجویان به عنوان نخبگان نسل جوان در مراحل رشد و توسعه پایدار جامعه، پیروزی انقلاب، تثبیت نظام و دفاع از آن انکار پذیر است.

     از این روی، مسائل فرهنگی دانشگاه‌­ها و صیانت از جایگاه و منزلت رفیع آنها همواره بعنوان یکی از محورهای اصلی در کلام امام (ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله) مورد عنایت خاص بوده است.

پاسداری از جایگاه رفیع دانشگاه و کمک به سالم نگه‌داشتن محیط­‌های آموزشی و پژوهشی و تأمین حقوق عمومی دانشگاهیان از طریق ترغیب دانشجویان به حفظ کرامت دانشجویی و مقابله با بی نظمی، هنجارشکنی و نادیده گرفتن حقوق فردی و اجتماعی دیگران از اهداف مهمی محسوب می­‌شوند که شوراهای انضباطی در راستای کمک به تحقق آن تشکیل می­‌گردد.

     شورای انضباطی دانشجویان در مجموعه مدیریت دانشگاه تنها مرجع دارای صلاحیت برای رسیدگی به تخلفات و شکایات دانشجویی است که این نهاد حساس علاوه بر مسئولیت خویش در رسیدگی به تخطی دانشجویان از منش دانشجویی و اخلاق متعالی سعی دارد از هرگونه برخورد تحقیرآمیز حتی در مواردی که تخلف محرز گردیده است جلوگیری نماید.

     لذا با توجه به قداست علم و اخلاق و محیط­‌های آموزشی و پژوهشی در شرع مبین و حکومت اسلامی و ضرورت دفاع و حراست از حقوق عمومی دانشجویان، دانشجو موظف است در طول زمان تحصیل در هر محیط اعم از دانشگاه و خارج از دانشگاه، از ارتکاب هر عمل که خلاف شئون و حیثیت دانشجو باشد، خودداری کند. هر گاه دانشجویی در مکان­‌هایی بعنوان دانشجو فعالیت داشته باشد ( محیط های آموزشی، پژوهشی، بهداشتی درمانی، سفرهای دانشجویی، محل‌­های کارآموزی، خوابگاه و ....) مرتکب عملی شود که برحسب قوانین و مقررات دانشگاهی و کشوری مستوجب کیفر باشد شورای انضباطی دانشجویان می­‌تواند ضمن رسیدگی به تخلف در حیطه آیین نامه انضباطی، موارد را برای برخورد در حیطه کاری مراجع ذی­‌صلاح به آنها نیز ارجاع دهد.

براساس آئین نامه انضباطی مصوب جلسه 358 شورای عالی انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مورخه14/06/1374 شورای انضباطی دانشگاه‌ها شامل:

1- شورای بدوی انضباطی دانشجویان 2- شورای تجدیدنظر انضباطی دانشجویان، (واقع در دانشگاه)

3- شورای مرکزی انضباطی دانشجویان (واقع در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی )

 

اهداف شورای انضباطی دانشجویان:

1 . پاسداری از جایگاه رفیع دانشگاه

2 .کمک به سالم نگه‌داشتن محیط­های آموزشی، پژوهشی و تامین حقوق عمومی دانشگاهیان

3 . ترغیب دانشجویان به حفظ شأن و کرامت دانشجویی و رعایت حقوق فردی و اجتماعی دیگران

4 . مقابله با بی نظمی و هنجار­شکنی

5 . برخورد صحیح و عالمانه با تخلفات دانشجوئی و رعایت تقوی در رسیدگی و تصمیم­گیری به امور آنان

 

شرح وظایف شورای انضباطی دانشجویان:

. رسیدگی به تخلفات دانشجویان

2 . جلوگیری از هرج و مرج و بی نظمی در محیط دانشجویی

3 . پیگیری شکایات و گزارشات

4 . پاسخ گویی به استعلام­‌های استخدامی ادارات و سازمان‌ها و استعلام‌­های آزمون­‌های دستیاری، کارشناسی ارشد و کاردانی به کارشناسی

5 . اعلام نظر در خصوص درخواست‌­های میهمانی، انتقالی و جابجایی دانشجویان

6 . ارائه مجوز فارغ التحصیلی دانشجویان دارای پرونده انضباطی

7 . پاسخ به استعلام‌­های واحدهای مختلف دانشگاهی در راستای عضویت دانشجویان در شورای مرکزی انجمن ها و کانون‌ها، عضویت در هیئت موسس و شورای مرکزی تشکل‌های دانشجویی، عضویت در شورای صنفی دانشجویان، عضویت شورای اصلی نشریات(صاحب امتیاز، مدیر مسئول، سردبیر...) و...

نحوه رسیدگی و صدور احکام در شورای انضباطی دانشجویان

الف ـ رسیدگی به جرائم و تخلفات عمومی دانشجویان (از قبیل تهدید، تطمیع، توهین، ضرب و جرح، جعل، تخلفات رایانه­ای و مخابراتی، جعل، سرقت، رشوه و کلاهبرداری، اختلاس و...)

ب ـ رسیدگی به تخلفات آموزشی و اداری

ج ـ رسیدگی به تخلفات سیاسی

د ـ رسیدگی به تخلفات اخلاقی

 

     شوراهای انضباطی دانشگاه‌­ها می­‌توانند به کلیه گزارش‌­های رسیده در مورد دانشجویان، از سوی هر یک از اشخاص حقیقی یا حقوقی در داخل یا خارج از دانشگاه رسیدگی و در صورت احراز وقوع تخلف در حد اختیارات خود حکم صادر نمایند.

     ضمناً لازم به تذکر است، ارتکاب هر تخلف محکومیتی را در پی خواهد داشت و تکرار آن تخلف، می­‌تواند موجب محکومیت بالاتری گردد.