نجات دانشگاه از انحراف، نجات کشور و ملت است.حضرت امام خمینی «ره»

«ارزشهاى اسلامى در دانشگاه بايد مورد مسابقه قرار بگيرد، اسلام در دانشگاه غريب نباشد، عمل و تعهد اسلامى يك چيز انگشت‏نما نباشد، نماز، امانت، صدق گفتار، صفا، برادرى، عمل جهادى، درس‏خواندن از روى علاقه و صميميت، كمك به يكديگر در فراگيرى، تلاش براى تعمق در معلومات و دانشهاى مختلف رايج باشد.نكته‏ى ديگرى كه در دانشگاه ما بايد مورد توجه باشد، اين است كه اين قشر جوان بايستى هميشه نسبت به مسايل انقلاب احساس مسؤوليت كند و خودش را از مسايل انقلاب بركنار نداند.البته نكته‏ى مهم در دانشگاهها، روش حاكم بر دانشگاه است. در دانشگاهها، روشها و روابط، بايد صددرصد اسلامى بشود - كه البته تا حدود زيادى شده است - و مديريتها بايد براى اسلام در دانشگاهها، اصالت قايل بشوند. مادامى كه دانشگاه، پرورشگاه متخصصان مسلمان و متعهد نباشد، دانشگاه مطلوب انقلاب نخواهد بود. و اين نمى‏شود، مگر اين‏كه اساس و روش و سيستم در دانشگاهها اسلامى باشد. درسها، هرچه كه مى‏خواهد باشد؛ استاد، هر كس كه مى‏خواهد باشد؛ اما روابط، بايد روابط اسلامى باشد؛ يعنى مدير و دانشجويان و استادان، اصالت را به اسلام بدهند و رعايت احكام اسلام را بكنند. علم و دانش هم اسلامى و از اسلام است؛ والّا به دانشگاه رفتن و مقدارى از بيت‏المال و امكانات مردم را مصرف كردن، و بدون اين‏كه يك نفر به علم دل بدهد و به فراگيرى اهميتى بدهد، فقط براى اين‏كه بتواند سرهم‏بندى، تكه كاغذى به دست بياورد و در سايه‏ى آن شغلى بگيرد، تا پولى گيربياورد - نه اين‏كه شغلى بگيرد، تا كارى بكند - اين‏كه اسلامى نيست. دانشجو هم اگر اين‏طور درس بخواند، اسلامى نيست. استاد هم اگر اين‏طور درس بدهد، اسلامى نيست. روابط اسلامى در دانشگاهها اين است.»مقام معظم رهبری(مدظله العالی)

مقدمه

دانشگاه هابه تحقیق مرکز تولید علم و دانش و یکی از ارکان موثر در حرکت انقلاب و تنویر افکار مردم محسوب می‌شوند واهمیت نقش دانشجویان به عنوان نخبگان نسل جوان در مراحل رشد و توسعه پایدار جامعه، پیروزی انقلاب، تثبیت نظام و دفاع از آن انکارناپذیر است.

از این روی، مسائل فرهنگی دانشگاها و صیانت از جایگاه و منزلت رفیع آنها همواره بعنوان یکی از محور های اصلی در کلام امام (ره) و رهنمود های مقام معظم رهبری (مدظله)مورد عنایت خاص بوده است.

پاسداری از جایگاه رفیع دانشگاه و کمک به سالم نگهداشتن محیط های آموزشی و پژوهشی و تامین حقوق عمومی دانشگاهیان از طریق ترغیب دانشجویان به حفظ کرامت دانشجویی و مقابله با بی نظمی، هنجار شکنی و نادیده گرفتن حقوق فردی و اجتماعی دیگران از اهداف مهمی محسوب می شوندکه شوراهای انضباطی در راستای کمک به تحقق آن تشکیل می گردد.

شورای انضباطی دانشجویان در مجموعه مدیریت دانشگاه تنها مرجع دارای صلاحیت برای رسیدگی به تخلفات وشكایات  دانشجویی است که این نهاد حساس علاوه بر مسئولیت خویش در رسیدگی به تخطی دانشجویان از منش دانشجویی و اخلاق متعالی سعی دارد از هر گونه برخورد تحقیرآمیز حتی در مواردی که تخلف محرز گردیده است جلوگیری نماید.

با توجه به قداست علم و اخلاق و محيطهاي آموزشي و پژوهشي در شرع مبين و حكومت اسلامي و ضرورت دفاع و حراست از حقوق عمومي دانشجويان، دانشجو موظف است در طول زمان تحصيل در هر محيط اعم از دانشگاه و خارج از دانشگاه، از ارتكاب هر عمل كه خلاف شئون و حيثيت دانشجو باشد، خودداري كند. هرگاه دانشجويي در مكانهايي بعنوان دانشجو فعاليت داشته باشد (محیط های آموزشی، پژوهشی، بهداشتی درمانی، سفرهاي دانشجویی، محل هاي كارآموزي، خوابگاه و . . .) مرتكب عملي شود كه برحسب قوانين و مقرراتدانشگاهی وكشوري مستوجب كيفر باشد شوراي انضباطي مي تواند ضمن رسيدگي به تخلف در حيطه آيين نامه انضباطي، مواردي را براي برخورد در حيطه كاري مراجع ذيصلاحيت به آنها نيز ارجاع دهد.

 

 

فایل ها